Přehnané tlačení na tužku, neschopnost zapnout si knoflíčky a vztek, když se nedaří zvednout ze země spadlý lísteček – to je jen pár situací, které odkrývají nedostatky v oblasti jemné motoriky. Její trénink přitom nemusí být dril a utrpení.
Co je jemná motorika?
Jemná motorika zahrnuje sebeobslužné dovednosti vyžadující obratnost prstů a schopnost s nimi citlivě a účelně pohybovat. Úzce pak souvisí s grafomotorikou, jejíž nedostatečný rozvoj vede k problémům s úchopem a používáním psacích potřeb.
A protože dnes děti tráví spoustu času pasivní zábavou u obrazovek, šikovnost se opravdu stává nedostatkovým zbožím. Problém s ní ale mívají i dítka, která chvíli neposedí, a na nějaké ty „nimravé“ činnosti je prostě neužije.
Jak tedy jemnou motoriku nenásilně rozvíjet?
Jděte příkladem
Využijte období, kdy ve vás potomek vidí modlu a chce být jako maminka či tatínek. Snáze ho tak zapojíte do běžných činností v domácnosti, které jsou zároveň vhodným tréninkem zručnosti. V závislosti na věku může pomáhat při přípravě jídla, prostírání stolu, odemykání dveří nebo krmení rybiček.
Mějte trpělivost
Během nácviku sebeobslužných činností, jako je zavazování tkaniček či zapínání zipů a knoflíků, se obrňte trpělivostí a nepodlehněte nutkání udělat vše rychleji a lépe.
Při vypravování ven raději počítejte s časovou rezervou. Dítku předveďte, jak na to, ale pak ho nechejte, ať si poradí samo. Možná to nebude úplně dokonalé, ale procesu učení se samostatnosti stejně neutečete – čím dřív jej úspěšně zvládnete, tím lépe pro všechny zúčastněné.
Vsaďte na stavebnice
Zejména v předškolním věku je pro zdravý vývoj dětí zásadní, aby je hračky stimulovaly tím správným způsobem. Skvělou volbou proto bývají všemožné kostičky či puzzle, které do hry zapojují jak mozkové závity, tak i ruce a prsty.
Titul v pomyslné soutěži o nejoblíbenější zábavu s rozvojovým přesahem by však zaručeně vyhrály stavebnice typu LEGO, které podněcují hned několik schopností a dovedností najednou. Děti si při hře procvičují používání paže, zlepšují úchop a zdokonalují drobné pohyby rukou a prstů. Zároveň trénují koordinaci, učí se vnímat tvary a rozeznávat velikosti. Stavebnice také pozitivně ovlivňují představivost, paměť a myšlení.
TIP: S kostkami typu LEGO Duplo pracuje i náš zábavně vzdělávací program Stavíme s panem Bramborou, který u dětí od 3 do 6 let rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale i kreativitu či prostorové vnímání. Můžete si jej vyzkoušet nezávazně zdarma.
Nenechte ruce zahálet
Pokud děti potřebují trénovat intenzivněji, porozhlédněte se také po motorických hračkách přímo určených k rozvoji zručnosti, které po dítku vyžadují například různé způsoby nasazování, provlékání nebo vkládání drobných komponentů. Pro batolata je k dostání také speciální motorická deska, na které lze pohybovat kuličkami v labyrintu, zapínat zipy a přezky, otevírat dvířka nebo točit s ozubenými kolečky. Větší děti pak mohou ocenit různé kreativní sady se základy šití či vyšívání.
Nápomocná ale může být i obyčejná plastelína stejně jako navlékání korálků, výroba zvířátek z přírodních materiálů či vystřihování a lepení papírových modelů.
TIP: Využijte naše návody na sezónní tvoření s dětmi včetně připravených šablon.
Další lego tipy a inspiraci na tvoření s dětmi najdete také na našem Instagramu, či v naší facebookové skupině, kde je nás již 800. Přidáte se i vy?
Monika